1-2Б Технологія кам’яних робіт

Тема: «Монтаж великих цегляних блоків»
З великих стінових блоків зводять несучі зовнішні і внутрішні стіні ( рис ) багато і малоповерхових будинків, самонесучі стіни каркасних будинків. Несучі стіни мають розрізку стін кожного поверху, переважно на два ряди блоків Тоді вся зовнішня стіна монтується з трьох типів блоків: простінкового, підвіконного та перемичкового. Для внутрішніх стін застосовують блоки на висоту поверху. Великі блоки монтують « способом у висячому положенні», застроповуючи при підйомі за дві монтажні петлі двовітковим стропом. Установлюють блоки на шар розчину. До установки блоків створюють геодезичну розбивку осей. Монтаж кожного поверху починають з кутових блоків. І маячних блоків, відстані між якими не перевищує 20м. Після установки кутових та маякових блоків першого поверху по них з відступом від зовнішньої площини стіни на 2..3мм натягають шнур- причалку (рис. 5.7.).
https://msd.com.ua/img/1221/image036_1.jpg
Рис. 5.7 - Схема розрізання стін, стропування і установлення великих блоків у
проектне положення:
а, б - дворядне розрізання стін з бетонних блоків і природного каменю; в, г - три - і чотирирядне розрізання стін з великих цегляних блоків; д - утримувач шнура-причалки; с - стропування великого цегляного блока гвинтовим захоплювачем; є - установлення блока в проектне положення: ж - кліщовий захоплювач для піднімання і установлення блоків з природного каменю; з - операції, які виконують під час встановлення блоків із вапняків у проектне положення: І - центрування блока; ІІ - змочування постелі блока; ІІІ - улаштування постелі з розчину; IV- установлення блока в проектне положення; 1, 2, 3, 4 - поясні, простінкові, перемичні та підвіконні блоки; 5-притисканий стрижень з п'ятою; 6 - стопорний гвинт; 7 - скоба для намотування шнура - причалки; 8 - шнур-прнчалка; 9 - важелі захоплювача; 10 - опорний кутик; 11 - стяжний гвинт зі штурвалом; 12 - клин для вивірення блока; 13 - затискні башмаки; 14 - постіль із розчину; 15 - зубчастий шаблон-гребінка для розрівнювання розчину постелі
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тема: Монтаж балконних плит
Балконні плити (рис. 1) монтують після зведення стін поверху і укладання перекриття над поверхом. Монтаж починають з крайніх плит, а після по шнуру проміжні балконні плити. На наступних поверхах балкони монтують по виску. Плити стропують чотиривітковими стропами. Розчинну постіль розрівнюють кельмою, не доводячи на 20-30 мм до обрізу стіни.
Балконні плити монтують (два монтажники) так, щоб вони лежали горизонтально або з невеликим нахилом до вільного кінця.
https://dvpbud.ucoz.ua/4rtkr/t11/u10/1.jpg
https://dvpbud.ucoz.ua/4rtkr/t11/u10/2.jpg
Мал 1. УСТАНОВКА БАЛКОННОЇ ПЛИТИ
а — підготовка постілі розчину; б — рихтування і вивіряння; в — тимчасове закріплення; г- зварка закладних деталей; д – розстропування і вивіряння;
Тимчасове кріплення (рис. 1, в) встановлюють зразу після укладання плити. Для цього стояки ставлять на балкон попереднього поверху, і, користуючись гвинтовою розпіркою, підпирають балконну плиту, яку монтують. Відчіплюють балконну плиту від строп тільки після тимчасового кріплення і зварювання закладних деталей до анкерів або приварюють стальні стержні до монтажних петель плит перекриття і балконів (рис. 1, г).
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тема: Монтаж сходових площадок і маршів
Сходові марші та площадки є одним з найважливіших елементів багатьох житлових будинків. Вони мають безліч важливих функцій. По-перше, вони дозволяють піднятися або спуститися. По-друге, сходи надають дизайну інтер’єру неповторний вигляд, з їх допомогою можна облагородити будь-яку кімнату.
Маршем називають ряд ступенів, які з’єднують дві сходові площадки або два поверхи. Вони можуть бути косі, прямі і криволінійні в залежності від їх форми. Якщо ж сходи мають кілька маршів, то найнижчий називається відправним, а верхній — вихідні. Якщо провести лінію посередині маршу (лінія сходів), то вона повинна розташовуватися не ближче 30 см до краю прольоту, відповідно, мінімальна ширина сходів повинна бути не менше 60 см. Якщо сходовий проліт розташовується не поруч зі стіною, то він повинен бути розрахований на двостороннє рух і обладнаний поручнями з обох сторін.
Сходовим майданчиком називається горизонтальний ділянку, розташовану між двома маршами. Вони можуть бути чотири- або багатокутними, а також довільної форми. Їх розміри проектуються виходячи з людського кроку. При цьому їх довжина відповідає ширині прольоту, а ширина дорівнює ширині маршу. Якщо марші розташовані перпендикулярно один одному, то майданчик зазвичай має квадратну форму, якщо ж вони паралельні — то прямокутну або напівкруглу.
https://concom.com.ua/images/opalybka-250x166.jpg
Опалубка ступенів сходового маршу.
Функціонал площадок і маршів зберігається тільки в тому випадку, якщо вони виконані з дотриманням всіх будівельних норм і правил. Крім того, при їх монтажі необхідно дотримуватися техніки безпеки. Тому установці сходів необхідно приділити багато уваги і дотриматися всіх правил їх монтажу.
Як правило, установка маршів і майданчиків проводиться за допомогою підйомного крана, що дає впевненість у тому, що встановлені сходи будуть міцними і довговічними, з високими експлуатаційними якостями і дотриманням усіх сучасних будівельних вимог.
При установці сходів необхідно враховувати планування будівель і запроектовані особливості приміщень, де сходові прольоти будуть розташовуватися.
ХІД РОБОТИ ПО УСТАНОВЦІ МАЙДАНЧИКІВ І СХОДОВИХ МАРШІВ
Дерев’яні конструкції можна встановлювати без використання будівельної спецтехніки, так як дерев’яні елементи завжди можна змінити в розмірах, а монтаж їх не представляє особливої складності. Набагато складніше проводити монтаж бетонних конструкцій. Установка проводиться зазвичай в кілька етапів.
МІНІМАЛЬНІ ВІДХИЛЕННЯ РОЗМІРІВ
Перший етап в процесі установки площадок і маршів сходів — це підготовка місця їх майбутнього розташування. Як показує практика, і майданчики, і марші встановлюються паралельно процесу зведення самої будівлі, тобто коли будівництво чергового поверху закінчується, всі сходи на цьому поверсі повинні бути вже встановлені. Відповідно, до початку будівництва необхідно визначитися з розмірами і чітко визначених місцях майбутніх прольотів.
https://concom.com.ua/images/montaz-250x166.jpg
Схема монтажу сходових маршів і майданчиків.
Найголовніше — це дотримуватися розміри готових виробів. Різниця між готовими і запланованими обсягами повинна бути мінімальною. Так, довжина сходової площадки повинна бути не більше ніж на вісім міліметрів більше проектної. У той же час відхилення в меншу сторону (менше проектних розмірів) не може бути більше п’яти міліметрів.
Ширина сходового майданчика аналогічно довжині не може перевищувати або бути менше проектної ширини більш ніж на п’ять міліметрів. Те ж саме стосується і прольотів, для них допускається відхилення в п’ять міліметрів як в довжину, так і в ширину.
Слід пам’ятати, що дотримання проекту — це не тільки запорука довговічності та надійності сходової конструкції, але і безпеку людей, які цими сходами будуть користуватися. Необхідно акуратно і уважно підходити до безпосереднього процесу монтажу.
Перед тим як почати роботи по установці, слід провести розбивку майданчики безпосередньо на місці монтажу. Зроблені позначки потрібно перенести на стіни за допомогою гнучкого рівня. Після відміток перевіряється збіг рівня відміток майбутніх гнізд, в які і буде проведений монтаж опорних частин сходів.
https://concom.com.ua/images/sxema-2-250x166.gif
Установка тимчасового огородження сходових майданчиків і сходових маршів.
Установка майданчиків — це другий етап робіт. Для початку завдається значна шар розчину на нижню площину гнізда, яке вивірити на попередньому етапі. Таким чином гніздо готується для безпосереднього монтажу. Після укладання розчину за допомогою монтажного механізму подаються сходові майданчики. Вони закріплюються в стінових блоках за допомогою опорних кінців, які заводяться в підготовлені гнізда і фіксуються розчином. Після установки опорних кінців вся площадка перевіряється рівнем на правильність установки по горизонталі.
Після того як майданчик встановлена і вирівняна, перевіряється відповідність розташування встановленої майданчика щодо запроектованих місць. Якщо відхилення більше нормативів, то майданчик демонтується і встановлюється заново. Якщо ж розташування майданчика збігається з проектним, то проводиться монтаж наступної майданчика.
ПІДГОТОВКА ДО МОНТАЖУ СХОДОВИХ МАРШІВ
Коли змонтовані і вирівняні всі сходові майданчики, починається третій етап робіт — установка сходових маршів. Аналогічно сходових майданчиків вони повинні встановлюватися з дотриманням всіх будівельних норм і правил, а також техніки безпеки. При цьому вони повинні точно спиратися на встановлені раніше майданчики і бути надійно закріплені.
Перед тим як почати монтаж сходових маршів, необхідно звернути увагу на відповідність конфігурації їх вирізів підготовленим профілів, які буду бути опорою для них. Перевірку проводять спеціалізованим інвентарем за проектними шаблонами. Крім того, проводиться розбивка встановлених майданчиків з відмітками на стінових блоках.
https://concom.com.ua/images/sxema-3-250x166.gif
Детальна схема монтажних робіт по установці сходових площадок і маршів.
Після закінчення підготовчих робіт проводиться безпосередня установка маршів за допомогою монтажного механізму. Майбутні сходові прольоти підвішуються на гаки за допомогою траверсів (спеціальні несучі пристосування), які мають для цього балансирні стропи. Довжина строп може бути відрегульована, що дає можливість якісно і швидко встановити сходові прольоти на підготовлені місця.
В першу чергу піднімається верхній кінець маршу, щоб забезпечити надійну опору конструкції нижнім кінцем. Якщо ж підняти одночасно обидва кінці прольоту, то можуть виникнути проблеми, пов’язані з обертанням піднятою конструкції, що може привести до заклинювання сходового маршу між майданчиками. Крім того, не можна встановлювати конструкцію, якщо вона спирається тільки на верхній кінець, так як це може привести до зриву його з місця і обвалення всієї конструкції.
Техніка безпеки при монтажі строго регламентована. При установці маршу робітники повинні знаходитися одночасно і у верхнього, і у нижнього кінця, щоб одночасно зафіксувати всю конструкцію, що допоможе уникнути зайвих проблем.
МОНТАЖ СХОДОВИХ МАРШІВ
https://concom.com.ua/images/sxema-4-250x166-2.jpg
Після того як підготовчі роботи закінчені, можна приступати до безпосередньої установки сходових конструкцій. За допомогою крана конструкцію розгортають в положення, відповідне запроектованому. Після цього вона поміщається в сходову клітку і притискається до стінних блоків. Відстань від нижнього кінця маршу до майданчика має становити 15-20 см для можливого коректування.
Якщо він притиснутий правильно і розташовується строго над місцем майбутнього монтажу, його можна опускати на посадочні місця. Необхідно суворо стежити за опусканням, щоб нижній кінець потрапив точно в підготовлені місця згідно з проектом. Якщо ж опори відхилилися від заданих посадочних місць, то проводиться коригування їх розташування за допомогою монтажного лома або іншого необхідного обладнання. Коли нижній кінець маршу зайняв проектні місця, на майданчик опускається верхня частина.
Після того як верхня частина конструкції зайняла своє місце згідно з проектом, ще раз перевіряється правильність розташування всього прольоту. Якщо все зроблено правильно і немає відхилень від проекту, встановлюють ступені, а стики зашпаровують розчином, щоб забезпечити монолітність конструкції.
Важливою частиною робіт, коли проводиться монтаж сходових маршів і майданчиків, є установка якісних перил, які вважаються однією з найважливіших заходів щодо забезпечення безпеки для людей, які будуть користуватися сходами.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тема: Монтаж великопанельних перегородок
Для влаштування міжкімнатних і міжквартирних перегородок у будинках застосовують гіпсові панелі розмірами на кімнату. Монтують перегородки після зведення всіх зовнішніх і внутрішніх стін та установлення ригелей.
Перегородочні панелі піднімають універсальною чотириривітковою балочною траверсою з роликами, яка дозволяють вирівнювати навантаження на петлі. Монтаж починають в розмітки місця їх встановлення (фарбою на стіні, до якої будуть закріплювати перегородки).
У місцях приєднування до стін перегородки закріплюють вилочними скобами (рис. 1, ): по дві скоби на кожне місце приєднання перегородки.
Спочатку скоби ставлять із розсунутими кінцями вилки, які служать напрямними при монтажі перегородок. Після вивірення положення перегородки в плані і по вертикалі кінці вилочних скоб притискають до перегородки цвяхами з попереднім вибиранням борозни під них.
До перекриття (до стелі) панелі закріплюють стальними пластинами 2 або кутниками 6 через 1,5-2 м у шахматному порядку з обох боків (рис. 1).
https://dvpbud.ucoz.ua/4rtkr/t11/u11/1.jpg
Мал. 1 МОНТАЖ ВЕЛИКОПАНЕЛЬНИХ ПЕРЕГОРОДОК
а- розмітка і провішування в місцях примикання до капітальної стіни; б - наводка і установка; в- тимчасове закріплення і затягування кінців скоб; г - установка стельових закрепів; д - кріплення до стелі; е - кріплення до капітальної стіни;
1 - лінії розмітки' 2 – постіль з розчину; 3 - стоїка-підкіс; 4 - перегородка; 5 - стельове закріплення; 6 - плита перекриття; 7 – стальна скоба; 8 - дерев'яна пробка
Стальні пластинки вставляють у гнізда, просвердлені в перекритті і прикріплюють до перегородок цвяхами. Кутники прострілюють дюбелями в огороджуючі конструкції. При цьому перегородки затискаються між кутниками.
Панелі монтує ланка із чотирьох робітників: машиніст крана, такелажник 3-го розряду і два монтажника конструкцій (5-го і 4-го розряду). Такелажник підготовляє панель, піднявшись на помости, приймає траверсу і стропує перегородку за всі чотири монтажні петлі. Після спускається з помосту і відходить від панелі на 4-5 м. Тоді подає команду машиністу крана підняти панель на 200-300 мм. Якщо стропування виконано надійно, подає команду машиністу на продовження підйому і переміщення панелі до місця призначення. У цей час один монтажник лопатою подає розчин на опорну поверхню, а другий - розрівнює кельмою. Потім вони розкочують і розстеляють на розчинову постіль два шари толю для гідроізоляції панелі. Монтажники приймають панель на висоті 200-300 мм від розчинової постелі і заводять торцем у скоби, закріплені на стіні.
За сигналом одного з монтажників машиніст крана повільно опускає панелі на підготовлену постіль. Тоді монтажник при натягнутих стропах загинає скоби (рис. 1) і прибиває їх цвяхами до панелі. Незначні відхилення від проектного положення усувають за допомогою лома. Вертикальність панелі перевіряють рейкою-виском . Якщо потрібно, то виконують тимчасове кріплення перегородки. Потім машиніст крана по сигналу монтажника послаблює натяг строп, і монтажник, находячись на помості, відчеплює перегородку.
При установленні панелі перегородки під прогонами панель зупиняють на відстані 200 мм від перекриття і повільно опускають на підготовлену основу й тимчасово закріплюють гвинтовим затискачем. Постійне кріплення ставлять після остаточної вивірки панелі. Потім знімають тимчасові кріплення і закладають зазори між перегородкою і стіною клоччям або повстю, змоченою в гіпсовому розчині. Тепер використовують для цих цілей монтажну пінку. Необхідно, щоб шов не заповнювався на глибину 10-15 мм (для кращого зчеплення розчину). Законопачування (закладання швів) виконують для звукоізоляції, а між плитами перекриття і панелями перегородки ще і для осідання плит перекриття.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тема: Контроль якості при монтажних роботах
Вимоги до якості монтажних робіт:
1. Не можна, щоб вертикальні шви між блоками співпадали зі швами між фундаментними блоками.
2. Перев'язування швів повинно бути не менше 1/4 довжини блоку.
3. Збірні конструкції необхідно монтувати на цементному розчині до початку тужавіння (затужавілий розчин водою не розбавляти).
4. Відхилення рядів блочної кладки від горизонталі на довжину 10 м допускається в межах 15 мм, розміри прорізів +15 мм.
5. Відхилення кутів блочної кладки від вертикалі допускається 10 мм на один поверх.
6. Товщина швів між горизонтальними блоками допускається 10-15 мм, окремих швів - не більше 20 мм.
7. Зміщення осей фундаментів допускається на ±10 мм, а осей балок ригелей ± 5мм.
Якість виконання монтажних робіт контролюють інженерно-технічні працівники будівельно-монтажної організації, технічного нагляду замовника, авторського нагляду проектної організації, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) згідно з вимогами СНиП 3.03.01-87 і технологічними картами.
При виконанні монтажних робіт перевіряють: відповідність збірних конструкцій проекту; правильність встановлення конструкцій відповідно до робочих креслень (вертикальність, горизонтальність, суміщення осей, товщина швів та ін.); щільність їх примикання до опорної поверхні і одна до одної в межах доступних відхилень; якість зварювання і заповнення стиків і швів; збереження конструктивних елементів і їх опорядження; виконання інших спеціальних вимог проекту.
Проміжному здаванню і прийманню схованих робіт підлягають такі конструкції і роботи: основи під фундаменти; фундаменти до їх засипання; опори ї місця спирання конструкцій; зварювання і захист сполучень елементів стиків від корозії; герметизація стиків і швів тощо.
При прийманні змонтованих конструкцій пред’являють такі документи: паспорти на збірні конструкції, видані підприємством-виготовлювачем; сертифікати на матеріали, які застосовувались при монтажі; сертифікати на електроди, які використовувались при зварюванні; робочі креслення конструкцій з нанесенням на них усіх відхилень від проекту, що допущені в процесі монтажу і узгоджені з проектними організаціями; журнали монтажних, зварювальних, антикорозійних робіт, заповнення і герметизація стиків; акти проміжного приймання змонтованих конструкцій; акти при зварюванні і зама налічуванні стиків; дані про результати інструментальної перевірки конструкцій; опис дипломів і посвідчень електрозварників, які працювали при монтажі конструкцій
Для забезпечення необхідної якості монтажних робіт використовують систему вхідного контролю, самоконтролю, операційного та приймального контролю.
Вхідний контроль здійснюють, приймаючи конструкції і деталі від постачальників на будівельному майданчику.
За зовнішнім виглядом і розмірами всі вони повинні відповідати вимогам проекту і не повинні мати відхилень, що перевищують допустимі Сніпами. В іншому випадку складається рекламація, яка разом з забракованої продукцією направляється на підприємство-виробник.
Самоконтроль якості робіт виконують безпосередні виконавці (ра
робітники, ланкові, бригадири) при провадженні окремих операцій.
Операційний контроль якості робіт покладено на виробників робіт і майстрів із залученням геодезистів і представників будівельної лабораторії.
Для підвищення ефективності контролю користуються схемами операційного контролю якості (СОКК), в яких наводяться ескізи конструкцій і вузлів із зазначенням допустимих відхилень по Сніпам, а також основні вимоги до якості; перелік операцій, що підлягають контролю, із зазначенням осіб, які здійснюють контроль (виконроб, майстер); склад контролю (що контролювати - правильність позначок, співвісність тощо); спосіб контролю (як і чим контролювати - візуально, нівеліром, теодолітом, сталевою рулеткою тощо); час контролю (коли і як часто контролювати - до початку монтажу, у процесі монтажу); вказівки про залучення до перевірки даній операції геодезистів, будівельної лабораторії; вказівки про необхідність пред'явлення даної операції як прихованої роботи.
Схеми операційного контролю якості знаходяться у виконавця робіт, майстра і бригадира.
Результати контролю з характеристикою дефектів і схемами контрольованих елементів фіксують в карти операційного контролю якості (КОКК).
Виявлені в ході операційного контролю дефекти, відхилення від вимог Сніп і проектів повинні бути виправлені до початку виконання наступних операцій.
Приймальний контроль виробляють виконроби і майстри, приймаючи у бригадирів виконані роботи та оцінюючи їх якість.
На приховані роботи, до яких відносяться пристрій підстав під фундаменти, зведення збірних та монолітних фундаментів, зварювання стиків випусків арматури, замонолічуваних згодом, складають акти.
При остаточному приймання змонтованих конструкцій необхідна наступна документація:
комплект робочих креслень конструкцій з написами, зробленими особами, відповідальними за виробництво робіт, про відповідність виконаних робіт цим кресленням або внесеним в них змін, погодженим з проектними організаціями;
заводські сертифікати, технічні паспорти та інші документи, що засвідчують якість матеріалів, конструкцій, деталей, матеріалів (сталь, бетон, зварювальні матеріали та ін), використаних при виробництві робіт;
документи лабораторних аналізів при зварюванні і замонолічуванні стиків;
опис посвідчень про кваліфікації із зазначенням присвоєних їм цифрових або буквених знаків;
матеріали геодезичних зйомок з перевірки розбивочних осей та встановлення конструкцій;
акти приймання прихованих робіт;
акти випробування окремих несучих конструкцій, якщо це потрібно за нормами або за проектом;
журнали виробництва монтажних, зварювальних робіт, замонолічування стиків, заповнення стінових панелей, виконання з'єднань на високоміцних болтах.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тема: Техніка безпеки при монтажних роботах
Монтаж являє собою комплекс робочих процесів:
• - установлення елемента, що монтується і тимчасове його закріплення
• - остаточна вивірка встановлення
• - зварювання стиків,
• - замонолічування конструкції
Крім фізичного навантаження, монтажники постійно відчувають нервове напруження під впливом психологічних факторів (розуміння небезпечності падіння і травмування при виконанні робіт на висоті).
Це виникає при відсутності захисного огородження на робочих місцях, поривами вітру, що ускладнюють установку монтуємих деталей в проектне положення.
Аналіз причин травматизму при монтажі будівельних конструкцій говорить про те, що більша частина нещасних випадків пов’язана:
• - падінням монтуємих конструкцій
• - падінням робочих з висоти
• - недосконалістю і помилками при виборі монтажної оснастки
• - недосконалістю та несправним станом технічних засобів.
Робочі, що приймають участь в монтажі будівельних конструкцій, як правило, виконують монтажні роботи (на висоті більше 5 м безпосередньо з конструкцій або обладнання, коли основним засобом захисту працюючих від падіння з висоти є запобіжний пояс).
До монтажу і демонтажу будівельних конструкцій допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичне обслідування, навчання, інструктаж і отримали дозвіл на виконання монтажних робіт.
Як виключення, до цих робіт допускаються учні ПТУ і технікумів у віці до 18 років, але не молодше 17 років при проходженні ними виробничої практики; при цьому обмежується час і обговорюється умови виконання монтажих робіт – не більш 4 годин в день під керівництвом і наглядом майстра виробничого навчання, який відповідає за забезпечення безпечних умов проходження виробничої практики.
До самостійного виконання монтажних робіт допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичне обстеження, що мають стаж будівельних робіт не менше 1 року і тарифний розряд не нижче третього.
Робочі, які вперше допускаються до монтажних робіт, повинні працювати на протязі року під безпосереднім наглядом більш досвідченого робітника, призначеного з його погодження наказом керівника монтажної

Викладач: Ящук Оксана Анатоліївна
Електронна адреса: kokoyda@ukr.net