Новий штам “Омікрон” поширюється значно швидше, ніж відомі раніше

Ще наприкінці липня в Україні офіційно підтвердили, що до нас дійшов новий різновид штаму Омікрон. Спочатку цифри прийдешньої хвилі пандемії не вражали масовістю. Втім, на початку осені вони почали зростати.
Зі слів медиків відомо, що новий омікрон викликає менш важкий перебіг хвороби, ніж попередні штами, протікає досить м’яко, нагадуючи звичайні респіраторні інфекції, але водночас — ще більш заразний.

Симптоми та перебіг
Якихось типових симптомів, за якими можна було б здогадатися, що людина захворіла саме на новий штам Омікрону, немає. Це раніше зникнення нюху або зміна смакових відчуттів з великою ймовірністю вказувало на коронавірус. Нині — це симптоми, які спостерігаються при ураженні верхніх дихальних шляхів. А саме — нежить, біль у горлі, а якщо кашель, то сухий, поверховий.
Основними симптомами Омікрону є:
• біль в горлі;
• нежить і закладеність носа;
• головний біль;
• підвищена температура тіла;
• ломота в тілі, слабкість, млявість, підвищена стомлюваність;
• симптоми інтоксикації організму.
Новий Омікрон нижні дихальні шляхи, легені не вражає, а якщо це й трапляється, то рідко. Тобто пневмоній, гострої дихальної недостатності майже не спостерігається, сатурація залишається в межах норми. І це не може не радувати, кажуть лікарі.

Лікування і наслідки хвороби
Лікування при зараженні Омікроном у легкій формі не відрізняється від будь-якого іншого лікування при ГРВІ. Тобто необхідно підтримувати водний баланс організму, забезпечити повноцінний відпочинок, уникати контактів, приймати ліки, як при застуді, але самолікуванням не займатися.
Серед симптомів нового штаму Омікрону: в перші дні підвищення температури до 37 градусів і вище, слабкість, головний біль, біль у м’язах. Перебіг хвороби дуже схожий на застуду, і лікуватися потрібно відповідно, без використання антибіотиків, але під наглядом лікаря.
Коронавірус може вразити будь-кого, але вважають, що пацієнти з хронічними захворюваннями мають вищий ризик важкого перебігу хвороби. Якщо людина вчасно звернулася за медичною допомогою, дотримується рекомендацій лікаря, то за тиждень — максимум за десять днів вона одужує.
Проте, в незалежності від того, якою формою коронавірусу перехворіла людина, легкою або важкою — наслідки можуть бути і довготривалими, і серйозними. Тому, що COVID-19 — це системне захворювання, яке здатне вразити будь-який орган, в залежності від того, де у людини «слабке місце» — чи то серце, нирки або легені. Тобто ставитися до коронавірусу, як до звичайного респіраторного захворювання, на жаль, не випадає.

Маски – ефективний захист від будь-якого штаму COVID-19
Медичні маски максимізують захист від вірусу як для тих, хто їх правильно використовує, так і для людей, які перебувають поруч. Незалежно від того, пройшла людина повний курс щеплення проти COVID-19 чи ні, маски повинні носити всі. Саме медичні маски дозволяють уникнути інфікування коронавірусною хворобою та унеможливити передачу вірусу.

Чому маски потрібно носити всім?
• Маски захищають здорових людей від інфікованих. Йдеться як і про тих, хто переносить COVID-19 із вираженими симптомами, так і про безсимптомних хворих. Саме тому використання маски – це турбота не лише про себе, а й про тих, кого ненароком можна інфікувати коронавірусною хворобою.
• Допоки в Україні не сформований колективний захист від коронавірусної хвороби, ризик інфікуватися залишається, тому маски мають носити всі без виключення.
• Правильне використання медичної маски у поєднанні із вакцинацією максимізує захист від нових, більш небезпечних штамів COVID-19. Особливо, коли йдеться про “Омікрон”, який поширюється значно швидше, ніж відомі раніше штами.
Важливо, якщо маска одягнена неправильно, тобто не прикриває ніс та рот, жодного захисту вона не дає.

Як правильно використовувати медичні маски?
• Медичну маску потрібно одягати чистими руками, бажано перед цим їх помити з милом або очистити розчином для рук на спиртовій основі.
• Не можна використовувати маски, які одягали повторно та ті захисні та медичні маски, які мають пошкодження. Також не можна носити чужі маски. Маски – це індивідуальний засіб захисту.
• Правильно одягнена маска має закривати ніс та рот таким чином, щоб між обличчям та маскою не було щілин. Вона також повинна давати змогу людині вільно дихати.
• Знімати медичну маску варто не торкаючись її передньої частини.
• Змінювати медичні маски варто через кожні 2 години та тоді, коли вони стали вологими або ж забруднились.
• Викидати використані маски бажано у закриті контейнери.
Використання масок – правило, якого мають неухильно дотримуватись всі, хто перебуває у громадських місцях, великих скупченнях людей, транспорті, хворіє або перебуває разом із хворими.
Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО