СЕЗОН КЛІЩІВ РОЗПОЧАТО: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

Піки активності кліщів припадають на квітень-травень та серпень-вересень. Ці кровососи небезпечні тим, що їхні укуси можуть викликати у людини не тільки місцеве подразнення, свербіж, дискомфорт, а й трапляються екземпляри, що є переносчиками збудників, як вірусних, так і бактеріальних захворювань, наприклад вірусного енцефаліту чи хвороби Лайма. До найбільшого ризику зараження цими хворобами схильні люди, чия діяльність обумовлена перебуванням в лісах. Але за останні роки активність кліщів підвищилася, частіше зустрічаються випадки зараження людей, які побували в паркових зонах, приміських лісах, лісосмугах, присадибних ділянках…
Якщо Ви виявили кліща на шкірі
1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: знімати кліща треба обережно, щоб не обірвати хоботок, розхитуючи його пальцями обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини. Не можна роздавлювати кліща, але якщо таке трапилось, то необхідно добре мити руки з милом, щоб запобігти попаданню збудника в мікроранки на тілі, на слизові оболонки носа, очей.
2. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином (йод, спирт…). Якщо залишилася частинка кліща, його видаляють стерильною голкою.
3. Ретельно вимийте руки з милом.
Як проявляється хвороба Лайма
Симптоми проявляються протягом тривалого часу – від 1 до 53 днів, найчастіше близько 14 днів. Першим проявом є характерні шкірні почервоніння, шириною 2-5 см і блідим центром. Згодом – гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота тіла й млявість – зверніться до лікаря! Медики попереджають, якщо ігнорувати ці симптоми, хвороба буде прогресувати і вражатиме різні органи: нервову, серцево-судинну системи, опорно-руховий аппарат, селезінку та печінку…
При вчасно встановленому діагнозі, більшість пацієнтів можна успішно вилікувати. Чим раніше почати лікування, тим швидше одужає людина.
Як попередити зараженню
За словами медиків, найбільш простими і дієвими засобами профілактики залишаються:
1) репеленти - це препарати для захисту від комах, які на шкірі та одязі діють ефективно, однак можуть проявити шкідливу побічну дію, особливо щодо дітей;
2) індивідуальні засоби захисту - одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів та захищати відкриті ділянки тіла: холоші штанів притискати довгими шкарпетками, рукави сорочки та куртки щільними манжетами, комір - притиснений. Голову слід покривати головним убором. Так, як кліщ вибирає місце для присмоктування з тонкою, ніжною шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови) і “подорожує” по тілу, то дуже важливо робити само- і взаємоогляди кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
3) якщо до лісу брали з собою собаку або кота – їх теж слід ретельно оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання. В жодному разі не викидайте кліщів у саду, на смітник, адже після кровосмоктання самка кліща якраз зможе дати нове покоління (до 2000 екземплярів) на тій території, де її викинули. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща – в лабораторію (якщо не маєте можливості, то – спаліть).
На замітку:
Вважається, чим ближче до великого міста, тим менше ймовірність бути укушеним енцефалітним кліщем. На жаль, це не так. До речі, кліщ може "приїхати" до будинку в букеті лісових квітів або на собаці, яка відлучалася в найближчий лісок.
Кліщі сидять у високій траві та кущах, а не на деревах, як більшість вважає. Кліщ не валиться на голови туристам і дачникам з ялинок, не стрибає на вас з беріз, а тихенько чіпляється за одяг, після чого переповзає туди, де йому тепліше і ситніше. Хороша новина в тому, що 80-90 % кліщів можна знайти до того, як вони присмокчуться, якщо не лінуватися оглядати одяг.
Укус кліща можна і не відчути - він уміє знеболювати його. Тому, якщо людина не має звички перетрушувати речі після кожного походу в ліс і не відразу потрапляє в душ, він цілком може і не дізнатися, що був укушений кліщем, поки той не роздується від крові.
Дідівська хитрість: побутує думка старожилів – посипати тіло звичайною золою, нею ж посипати одяг і головний убір перед походом в ліс. Пояснюється метод просто – до складу золи входить борна кислота, згубно діюча на кліща, і тому комаха старається уникати її дії. Але це лише досвід предків, а не панацея, тому в місцях, де ймовірність укусів кліщів велика, необхідно носити одяг, який закриває все тіло.
Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО