З метою привернення уваги населення доводиться сигнал оповіщення “УВАГА ВСІМ!” шляхом включення електричних сирен, які дублюються протяжними гудками інших звукових пристроїв суб’єктів господарювання та транспортних засобів. Після цього у мовному режимі через засоби масової інформації (радіо, телебачення тощо) до населення доводиться сигнал “ПОВІТРЯНА ТРИВОГА” та порядок дій за цим сигналом.
З моменту подачі сигналу “ПОВІТРЯНА ТРИВОГА” для вжиття заходів захисту може бути всього лише кілька хвилин. Ці хвилини надзвичайно дорогоцінні і їх треба використовувати з максимальною ефективністю.
Якщо почули сирени, перебуваючи вдома:
1. Ввімкнути телевізор чи радіоприймач і уважно прослухати інформацію про характер тривоги;
2. За можливості попередити сусідів і одиноких людей, що мешкають поруч;
3. Швидко одягнутися та одягнути дітей, перевірити наявність пришитих з внутрішньої сторони одягу у дітей дошкільного віку нашивок, на яких зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, адреса, вік, номери телефонів батьків;
4. Закрити вікна, вимкнути усі електричні та нагрівальні прилади, перекрити газ, загасити печі, вимкнути світло (автоматичну коробку, рубильник тощо);
5. Взяти «тривожну валізу» (індивідуальні засоби захисту, запас продуктів і води, особисті документи, кишеньковий ліхтар) та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди чи укриття - зайняти місце у захисній споруді та виконувати вимоги старшого (коменданта): не палити, не смітити, голосно не розмовляти, дотримуватися спокою і порядку, обов’язково допомагати дітям, літнім людям та інвалідам; – уважно слідкувати за розпорядженнями та сигналами оповіщення. УВАГА! До ускладнення обстановки необхідно з’ясувати у консультаційному пункті житлово-експлуатаційного органу (КП, ЖЕК, БУ, ОСББ тощо) або органу місцевого самоврядування (селищної, сільської ради): – прогнозовані надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру і порядок дій населення при їх виникненні; – маршрути евакуації (якщо вона передбачається) у безпечний район; – місце розташування найближчої захисної споруди, у якій можна укритися.
У разі загрози життю та здоров’ю необхідно потурбуватися про наявність: – найпростіших засобів індивідуального захисту (респіратор, ватно-марлева пов’язка, протипилова тканинна маска тощо); – найпростіших засобів медичної допомоги (бинт, йод, джгут, перекис водню, нашатирний спирт, знеболювальні засоби тощо). У хвилини небезпеки кожному громадянину необхідно мобілізувати себе, проявити мужність, самовладання та діяти максимально швидко.
У разі відсутності в радіусі 500 м від вашого будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком
Якщо ви не почули сигнал та у вас немає можливості швидко перейти у сховище, перейдіть до більш безпечного місця в квартирі: подалі від вікон, у коридор — під несучі стіні, або ванну (але закрийте рушником дзеркало).
Якщо почули сирени, перебуваючи на роботі:
1. Виконати заходи, передбачені на цей випадок Планом дій або Інструкцією, діяти за вказівками керівництва;
2. Швидко, без паніки зайняти місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні) та виконувати вимоги старшого (коменданта).
Перебуваючи у громадському місці, потрібно вислухати вказівки адміністрації громадського місця та діяти відповідно до них (йти в зазначені сховища або укриття).
Ні в якому разі не можна після сигналу «Повітряна тривога» залишатися в будинках, особливо на верхніх поверхах.
У хвилини небезпеки кожному необхідно мобілізувати себе, бути зосередженим та уважним, діяти максимально швидко.
Після завершення небезпеки штаб дає команду про відміну повітряної тривоги, після неї можна виходити з укриття та повертатися до звичних справ.
20. Дії населення при укритті під час надзвичайних ситуацій
Під час виникнення на території міста надзвичайних ситуацій населення може укриватись у сховищах цивільного захисту та підвальних приміщеннях, які пристосовані для укриття.
Працівники підприємств укриваються у сховищах підприємств за розпорядженням керівника підприємства, непрацююче населення – після отримання сигналу від відповідних служб цивільного захисту району міста у сховищах та підвальних приміщеннях, закріплених за ЖКП.
Довідку по діям при укритті у сховищах та підвальних приміщеннях за місцем проживання населення отримує у консультаційних пунктах при ЖКП району міста, працівники яких зобов'язані надати населенню інформацію про:
• наявність сховищ та підвальних приміщень на території обслуговування ЖКП;
• закріплення сховищ та підвальних приміщень за будинками;
• відповідальні особи, у яких зберігаються ключі;
• маршрут руху до вказаних сховищ та підвальних приміщень під час небезпеки;
• порядок заповнення сховища та підвальних приміщень при виникненні небезпеки;
• правила поведінки під час укриття населення у сховищах та підвальних приміщеннях.
Після сигналу "Увага всім!" і доведення команди на укриття населення (доводиться за допомогою електросирен, гудків підприємств, вуличних гучномовців, телебачення та радіомовлення) необхідно:
• Попередити сусідів (колег по роботі).
• Взяти з собою особисті документи, теплі речі та продукти харчування з водою. При знаходженні на підприємстві – особисті документи та речі.
• До сховища та підвальних приміщень забороняється приносити:
• громіздкі речі;
• домашних тварин;
• сильно пахучі і займисті речовини.
• Залишаючи квартиру – вимкніть електроживлення, перекрийте газ і воду.
• Надайте допомогу дітям та літнім людям під час руху.
Під час знаходження у сховищі та підвальних приміщеннях забороняється:
• Ходити по приміщенню без потреби.
• Шуміти.
• Палити.
• Самовільно заходити до службових приміщень.
• Намагатися самовільно включати (виключати) агрегати спеціального обладнання сховища.
• Відкривати герметичні захисні двері сховища.
• Запалювати відкритий вогонь.
Рішення на залишення сховища до населення, яке укривається, доводить відповідальна особа після отримання сигналу.
Інженер з охорони праці Валентина СЛЮСАРЕНКО