2-3Ш Обладнання швейного виробництва

Тема уроку: Лабораторно – практична робота: «Ознайомлення з усуненням неполадок в роботі універсальних зшивних машин».
Навчальні посібники - https://vunivere.ru/work24118/page2
Домашнє завдання - Вивчити теоретичні відомості, оформити ЛПР
Додаток №1
________________________________________________________________________________________________________________________-
Тема уроку: Засоби малої механізації при виготовленні штор.
Навчальні посібники - https://vseosvita.ua/library/mr-uroku-virobnicogo-navcanna-na-temu-zedna...
Домашнє завдання - Підібрати необхідні пристосування для обробки рівностороннього свага.
____________________________________________________________________________________________________________________________
Тема уроку: Лабораторно – практична робота:«Організація машинного робочого місця, оснащеного пристроями малої механізації. Робота на машинах з різноманітними пристосуваннями, дотримування правил безпеки праці».
Навчальні посібники - https://studfile.net/preview/7268957/page:19/
https://osvita-docs.com/node/106
Домашнє завдання - Вивчити теоретичні відомості, оформити ЛПР

Викладач: Швидка Олена Василівна
_______________________________________________________________________________________________________________
Додаток 1
Теоретичні відомості
Неполадки в роботі швейної машини
1. Низька якість строчки. Пропуски стібків.
2. Обрив верхньої нитки. Обрив нижньої нитки.
3. Труднощі при переміщенні матеріалу.
4. Поломка гли.
У роботі швейних машин можуть бути різні неполадки, викликані найрізноманітнішими причинами. Чим складніше робочий процес машини, чим більше в ній механізмів, тим велика імовірність появи різних неполадок. Машина ніколи не буде правильно працювати, якщо по тій чи іншій причині порушена необхідна погодженість рухів її робочих органів, якщо ці робочі органи неправильно встановлені чи в процесі роботи машини настільки зносилися, що вимагають заміни.
Багато неполадок легко усуваються відповідним регулюванням, наладкою машини і виправленням, здавалося б, зовсім дрібних дефектів, що, однак, істотно впливають на роботу машини.
До основних неполадок кожної швейної машини відносяться: пропуски стібків, обрив ниток, низька якість строчки, погане просування тканин, поломка голки.
Низька якість строчки.
Якість строчки вважається низькою, якщо вона слабка, туга або забруднена, а також якщо вона “петляє зверху” або “петляє знизу”.
При слабій строчці переплетення ниток проходить між з’єднувальними матеріалами, але матеріали на дільниці шва відходять один від одного. Щоб ліквідувати цей недолік, слід збільшити натяг нижньої нитки і верхньої нитки.
Туга строчка утворюється при сильному натяв ниток. Така строчка легко рветься при натязі матеріалів взовж лінії строчки. Досить зовнішнього вигляду строчки, щоб зазначити цей недолік. Ліквідувати його можна послаблюючи натяг нижньої і верхньої ниток.
Якщо верхня нитка перетягує нижню нитку і їх переплетення проходить зверху на матеріалі, це значить, що строчка “петляє зверху”. Слід відрегулювати натяг ниток, починаючи з верхньої.
Якщо нижня нитка перетягує верхню нитку і їх переплетення проходить знизу, під матеріалом, це значить що строчка “ петляє знизу”. Для усунення цього недоліку слід змінити натяг ниток починаючи з верхньої.
Забруднення строчки відбувається при поганому уході за машиною і буває дуже замітною при зшиванні світлих матеріалів.
«Петляє знизу» у машинах човникового типу може також проходити при затримці виходу верхньої нитки з човникового пристрою в момент затягування петлі, що викликається наявністю подряпин, заусенців, шорсткостей, поганим поліруванням поверхонь, що стикаються з ниткою.
Пропуски стібків. Основна причина пропусків стібків — неправильна взаємна установка голки і човника (чи петлителя)—непогодженість їхньої роботи. Це може походити від неправильної установки голки по висоті. Якщо голка встановлена занадто високо чи занадто низько, то в момент захоплення вушко голки разом з петлею займе неправильне положення щодо носика човника чи петлителя, і захоплення петлі не відбувається.
Для усунення цього дефекту потрібно перемістити голковод, опустивши чи піднявши його на відповідну висоту. Голку в голководі потрібно вставляти, як правило, до упора.
Пропуски стібків неминучі, якщо внаслідок неправильної установки човник до голки чи підходить рано, чи пізно, коли вушко голки не займає потрібного для захоплення петлі положення (чи ще не доходить, чи вже переходить).
Пропуски стібків неминучі, якщо в процесі експлуатації гострий носик човника чи петлителя притупився чи обломився і не має можливості вільно ввійти в петлю.
Причиною пропусків може бути також неправильний вибір голки і нитки; занадто тонка голка, проходячи через товстий матеріал, відгинається убік, відходячи разом з петлею від носика човника; з іншого боку, занадто товста нитка, що не відповідає номеру голки, затрудняє петлеутворення.
Як правило, ніколи не потрібно шити дефектними тупими чи вигнутими голками.
Обрив ниток. Нитки поганої якості іншого напрямку крутки — малої міцності, нерівні, з вузликами - завжди будуть обриватися.
Обрив верхньої нитки може бути: погана якість нитки, її чрезмірний натяг, неправильна заправка нитки, не співпадання номера голки і номера нитки, несвоєчасна подача нитки або затягування стібка, чрезмірний нагрів човника, поганий стан направлювачів (царапини, заусениці), царапини або заусениці в отвірі голкової пластини, на деталях човникового комплекту, на підошві лапки, неправильний підбір крутки ниток.
Обрив нижньої нитки буває значно рідше ніж верхньої нитки, бо нижня нитка торкається з меншою кількістю деталей. Причиною обриву нижньої нитки є: поламані або помיяті стінки шпульки, слабке або нерівномірне намотування ниток на шпульку, неправильна заправка нитки, є царапини і завусениці в місцях з’єднань нитки з деталями.
Труднощі при переміщенні матеріалів. Основна причина — затуплення зубів у рейці подачі.
Погане просування може бути при недостатньому виході (підйомі) зубців рейки з голкової пластини, особливо при шитті товстих матеріалів.
Шорсткувата опорна поверхня в прижимній лапці, викликаючи зайве тертя, може перешкоджати просуванню верхньої тканини і викликати посадку нижньої.
Погане просування тканин може також викликатися невідповідним тиском прижимної лапки на матеріал. При занадто слабкому притиску зубці рейки не будуть у достатньому ступені захоплювати матеріал, з іншого боку, зайво великий тиск, викликаючи значне тертя, може гальмувати просування матеріалу.
До дефектів подачі потрібно віднести і криву строчку, що викликається неправильною установкою лапки стосовно рейки. Якщо опорна площина лапки і площина вершин зубів рейки не рівнобіжні, цей дефект викликає зрушення матеріалу під час шиття.
Поломка голки. Найчастіше поломка голки походить від неправильного розташування голки щодо тих деталей, біля яких у процесі роботи вона проходить. Голка може вдарятися в край голкової пластини при нецентральному розташуванні її щодо голкового отвору, у краї прорізу прижимної лапки, у шпульний ковпачок, у носик човника чи петлителя, у запобіжник голки при його неправильній установці. Причиною може бути також поперечна качка відповідних деталей унаслідок граничного зносу їхніх робочих поверхонь.
Усі ці дефекти повинні усуватися після ретельного аналізу причин їхнього виникнення.
Причиною поломки може бути також непогодженість рухів механізму подачі і голки. Просування тканини повинне починатися тільки тоді, коли голка зовсім вийде з матеріалу. Це положення не відноситься до машин безпосадочного шва, у яких самі голки беруть участь у просуванні матеріалу.
Занадто тонка голка при шитті товстих матеріалів неминуче буде ламатися, не витримуючи великих зусиль проколу.
Місцеві стовщення матеріалу потрібно прошивати з обережністю, відповідно зменшуючи швидкість машини.
Спеціальні швейні машини, наприклад, петельні напівавтомати для виготовлення петель під ґудзики, машини для пришивання ґудзиків, ажурні машини зі складним робочим процесом, мають, крім того, свої власні специфічні неполадки, що усуваються відповідними регулюваннями, виправленням чи заміною деталей, що зносилися в процесі роботи.
Питання звіту:
1. Описати послідовність регулювання якості строчки та виконати зразки строчок з різним натягненням ниток.
2. Дослідити причину поломки голки та замінити поламану голку.
3. Описати послідовність заміни голки.